Fibaro Walli Controll i Fibaro Walli Dimer - problemy

Cześć.
Od jakiegoś czasu bawię się H2023.
Zakupiłem włączniki fibaro jak w temacie i mam kilka problemów:

  1. Niektóre z dimmerów nie chcą się parować. Aby było ciekawiej - odległości od tych co się sparowały są rzędu 3 metrów, po drodze jedna ściana.

  2. Chciałem sparować kontrolery z dimerami za pomocą asocjacji, niestety bez powodzenia jak na razie.
    Dla przykładu: dimmer ma ID 28 - wpisuję ten numer pod grupę 2 i 3 w asocjacjach z-wave, ale bez rezultatu. W manualu piszą by parametr 20 ustawić na 4 - to też robię, ale może coś knocę?
    Wygląda to tak jakby kontroler nie był w trybie asocjacji, tylko scen.

  3. W dwóch wypadkach dimmer wariuje - przy włączeniu światła na max przez chwilę światło się pali po czym gaśnie i diody na dimmerze świecą na czerwono.

  4. Na stronie developerskiej widzę że jest aktywne urządzenie Unknown Node którego nie mogę wyrzucić. Z ciekawostek - jest używane jako węzeł w mesh i używają tego inne nody w komunikacji. Nie mam pojęcia co to. Nie mogę tego w żaden sposób usunąć.

Jest ktoś kto posiada trochę wiedzy na te tematy?
Pozdrówka. :slight_smile:

Co prawda nie mam Walli, ale mam zwykłe Dimmery 2 i Double Switche 2, obstawiam, że to co siedzi w Walli jest bardzo podobne.

Ad. 1. Też miałem problem ze sparowaniem dimmerów i switchy. Musiałem podjąć wiele prób żeby się udało. Czasem w trakcie parowania prawdopodobnie zrywało komunikację i wtedy powstawały Unknown Node, o których piszesz dalej. Po kilku próbach się udało. Jako, że nie paruję ich co dziennie, dodatkowo okazało się, że klikałem klawisz za szybko. Wystarczyło nieco wolniej i równym tempem.

Ad. 2. Tutaj nie pomoge, bo nie używam asocjacji jako, że uważam je za zbyt ograniczone. Może do celów alarmowych się nadadzą (czujniki dymu, zalania w połączeniu z syreną).
Wydaje mi się, że nie ma czegoś takiego jak tryb asocjacji/scen w kontrolerze. Asocjacje odbywają się poza kontrolerem. Kontroler ustawia tylko parametry w obu urządzeniach, a one same już się ze sobą komunikują bez udziału kontrolera. Warunkiem jest, że muszą być w tym samym trybie security żeby się wzajemnie “widziały”.

Ad. 3. Robiłeś kalibrację?

Ad. 4. Możesz wyrzucić, tylko musisz znaleźć które to urządzenie w tym zwykłym dashboardzie (nie deweloperskim). Też miałem Unknown Node i daje się to usunąć.

Być może źródłem Twoich wszystkich problemów jest właśnie ten Unknown Node biorący udział w komunikacji między urządzeniami, ale nie do końca skonfigurowany.

  1. Gdzieś doczytałem że podczas parowania urządzenia powinny być blisko centralki. U mnie pomogło.
  2. Zgadzam się że są ograniczone, ale: połączenie działa nawet gdy centralka padnie oraz nie trzeba kombinować ze skryptami.
  3. Robiłem kalibrację.
  4. W dashboardzie urządzenie nie jest widoczne. Tylko w developerskim. Cały czas aktywne i cały czas nie mogę usunąć.
  1. Sprawdź dokładnie ID urządzeń w tym zwykłym panelu. Z tego co pamiętam u mnie wyświetlało się jako normalne urządzenie, a w panelu deweloperskim jako “Unknown Node”. Usunąłem i sparowałem od nowa i teraz żadnych “Unknown Node” nie mam.

Sprawdzałem wzdłuż i wszerz - nigdzie nie widzę urządzenia o takim ID. Dziwne.